13 квітня 2014 року виконуючий обов’язки президента України Олександр Турчинов заявив, що для того, щоб зупинити розгул тероризму, організованого російськими спецслужбами у східних регіонах України, Рада нацбезпеки та оборони розпочинає широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України.
Олександр Турчинов звернувся до терористів з вимогою скласти зброю до 9.00 ранку 14 квітня із гарантією незастосування проти них покарання.
“Для тих, хто не стріляв у наших силовиків, хто складе зброю і покине захоплені адміністративні приміщення до ранку понеділка, я, в підписаному Указі, дав гарантії незастосування проти них відповідного покарання за вчинені дії”, – зазначив він.
Причиною стало захоплення росіянами Слов’янська та Краматорська
Близько 9 ранку 12 квітня 2014 року до будівлі Слов’янського міського управління МВС України під’їхали 2 автобуси, що доправили близько 20 добре озброєних і екіпірованих невідомих чоловіків, які захопили установу. Під час штурму бойовики використали димові шашки та сльозогінний газ, стріляли у повітря. Метою захоплення міліцейського відділку було заволодіння вогнепальною зброєю. Увечері того ж дня загін бойовиків захопив відділок МВС у сусідньому місті — Краматорську.
Уже вдень 12 квітня репортер Василь Максимов упізнав у одному з членів штурмової групи в Слов’янську учасника російської інтервенції до Криму — тоді він зі зброєю в руках забороняв репортерам зйомку. Були опубліковані його фото для порівняння в Криму та у Слов’янську.
Очільник групи “Інформаційний спротив” Дмитро Тимчук повідомив – події на Донбасі керуються російською розвідкою. Він вважає: у Слов’янську діють ті самі бійці російського ГРУ, що в березні захоплювали Крим.
Як повідомляла прес-служба МВС України, у будівлі перебувало близько 20 озброєних людей, які представилися ініціативною групою так званої Донецької республіки.
У черговій частині містилося два десятки автоматів, більше чотирьох сотень пістолетів Макарова, а також набої. Ніяких конкретних умов зловмисники не висувають.
Захоплену зброю зловмисники роздали учасникам мітингу, який якраз тоді відбувався у Слов’янську – наголошувалося у повідомленні МВС. Міський голова Слов’янська Неля Штепа після переговорів із озброєними людьми, які захопили відділення міліції, повідомила, що це представники “Народного ополчення Донбасу”. Водночас, чільник правоохоронного відомства України Арсен Аваков заявив – до Слов’янська спрямували загін спецпризначенців. Аваков наголосив – правоохоронці жорстко протистоятимуть усім виявам тероризму.
Станом на ранок 13 квітня диверсанти контролювали усі виїзди зі Слов’янська.
У ніч з 12 на 13 квітня 2014 року на засіданні РНБО було ухвалено рішення про проведення антитерористичної операції з метою нормалізації ситуації на сході України.
“Почалася АТО в Слов’янську. Керує АТЦ СБУ України. Залучені сили з усіх силових підрозділів країни. З Богом!”, написав на своїй сторінці у Фейсбук Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Також він закликав мешканців Слов’янська залишатися у своїх помешканнях.
Близько 11:00 спецпризначенці «Омеги» знищили 2 блок-пости сепаратистів: 1 з боку Краматорська, інший зі сторони Харкова.
Станом на вечір 13 квітня стало ясно, що операція фактично провалилася, оскільки силовикам вдалося лише знищити кілька блок-постів сепаратистів, а самі воїни відмовилися входити до міста без прикриття бронетехніки.
РНБО повідомило, що розпочинає широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних сил України.
“Ми робили все, аби уникнути людських жертв. Але ми готові дати відсіч всім спробам вторгнення, дестабілізації та терористичним діям зі зброєю в руках. РНБО прийняла рішення розпочати широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України. Ми не дамо Росії повторити кримський сценарій у східному регіоні України”, – заявив Олександр Турчинов.
Також він заявив, що кров, яка пролилась у містах Східної України, зокрема у Слов’янську під час АТО, – “пролилася на війні, яку проти України веде Російська Федерація”.