Захоплення Слов’янська

Близько 9 ранку 12 квітня до будівлі Слов’янського міського відділу МВС України під’їхали 2 автобуси, що доставили близько 20 озброєних невідомих чоловіків, які захопили установу. Під час штурму бойовики використали димові шашки та сльозогінний газ, стріляли у повітря. Метою захоплення міліцейського відділку було заволодіння вогнепальною зброєю: бойовики захопили 20 автоматів та 400 пістолетів Макарова. Під час захоплення троє правоохоронців зазнали легкого отруєння сльозогінним газом та були госпіталізовані до місцевої лікарні. Інших правоохоронців невідомі взяли у заручники. Під будівлею міського відділку міліції з підручних матеріалів (мішків з піском, шин, міліцейських щитів тощо) бойовики побудували барикади, біля установи закликали місцевих жителів провести мітинг на підтримку проросійських сил. У той же час, друга група озброєних бойовиків вирушила на захоплення місцевого відділу СБУ.

З озброєними людьми зустрілася міський голова міста Неля Штепа, після чого заявила, що невідомі у міліцейському відділку є «народними ополченцями», яких у будівлі близько 1000 осіб, а їхньою метою є захист жителів міста від «київської влади», та висловила підтримку вимогам сепаратистів провести референдум про статус Донецької області та відмову «воювати з Росією». У ЗМІ повідомлялося, що захоплення міського відділку МВС здійснювалося за участі особового складу спецпідрозділу «Беркут». Пізніше було ідентифіковано багатьох учасників захоплення — серед них були російські «козаки» та мешканці Криму.
Близько полудня проросійські бойовики почали відпускати з захопленої будівлі правоохоронців.
Станом на ранок 13 квітня диверсанти контролювали усі виїзди з міста.

Українська сторона заявила, що їм протистоїть загін з диверсантів російського ГРУ під командуванням офіцера Ігоря Стрєлкова.
Журналісти Hromadske TV та Лента.Ру свідчили про те, що їх затримали кримські «зелені чоловічки», обшукали, заборонили висвітлювати події у Слов’янську, а один з диверсантів похвалився, що відділ міліції Слов’янська захопила «самооборона Криму», а сам він — з Підмосков’я. Свідчення про участь людей з Криму в сепаратистських акціях підтвердили й самі сепаратисти.
24 квітня в інтерв’ю американському журналу «Тайм» розташований в Слов’янську бойовик Олександр Можаєв на прізвисько Бабай підтвердив присутність в рядах окупантів іноземних громадян.
26 квітня Ігор Стрєлков, Командувач бойовиками Слов’янська, в інтерв’ю заявив про те, що його група прийшла з Криму і в її складі були росіяни.