Захоплення Маріуполя

Проголошення так званої «ДНР» 6 квітня в Донецьку спричинило різну реакцію мешканців Маріуполя. Частина з них безпосередньо брала участь захопленні донецької облради, інша частина 9 квітня провела мітинг у підтримку цілісності України. Цього ж дня відбулася хода з прапорами України на підтримку соборності країни. За соборність України висловився також міський голова Юрій Хотлубей.

13 квітня 2014 року, проросійські найманці захопили будівлю міської ради і вивісили на її даху прапор терористичної організації «ДНР». Того ж дня бойовики здійснили напад на мітинг прихильників соборності України, в результаті чого 9 з них потрапили до реанімації.

Увечері 16 квітня бойовики здійснили спробу захоплення 17 окремого спеціального батальйону Національної гвардії України, в результаті якої троє нападників загинули, 13 поранено і 77 — затримано. Для нейтралізації нападників до міста було перекинуто спецпідрозділ МВС «Омега», а на в’їздах до міста організовано блокпости.

21 і 23 квітня в Маріуполі пройшли мітинги за соборність України. В ніч на 24 квітня проукраїнськими активістами було здійснено спробу звільнити будівлю міськради від бойовиків «ДНР».

Напередодні першотравневих свят прапори «ДНР» з’явились над будівлями районних адміністрацій, під прапорами “ДНР” та Російської федерації пройшли і демонстрації 1 травня. Учасники демонстрацій також вимагали усунення з посади начальника ГУМВС щойно призначеного Валерія Андрощука. Того ж дня прапори «ДНР» були вивішені на будівлях СБУ, міліції та прокуратури.

8 травня в результаті спецоперації силовики відновили контроль над будівлею  міської ради, близько 100 спецпризначенців оточили її по периметру. Крім батальйону міліції спеціального призначення «Азов» були залучені підрозділи 72 окремої механізованої бригади Збройних Сил України. Для захисту міста від бойовиків з Дніпропетровська прибув батальйон територіальної оборони.

9 травня близько 60 озброєних бойовиків вчинили спробу захоплення міського управління внутрішніх справ. Правоохоронці, серед яких були бійці Національної гвардії та СБУ, оточили по периметру будівлю управління, на першому і другому поверхах якого забарикадувалися до 30 сепаратистів. Вони використовували проти силовиків гранати та стріляли з автоматичної зброї. З боку силовиків у бою було залучено 3 бронетранспортери. За повідомленнями народного депутата України Олега Ляшка проти українських силовиків діяли російські снайпери, які перебували у будівлі поліклініки біля управління міліції. У ході бою загинув 1 український військовослужбовець та було знищено до 20 сепаратистів; решта, покинувши зброю, зникла у житлових кварталах Маріуполя. У ході протистояння будівля міського відділку міліції згоріла вщент. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про загибель 20 та взяття у полон 4 сепаратистів.

9 травня з Донецька на допомогу маріупольським сепаратистам вирушило близько 80 «народних ополченців». Повідомлялося також про перебування у місті бойовиків зі Слов’янська та чеченських найманців. Бійці спецбатальйону «Азов» повідомили, що керування та фінансування маріупольськими сепаратистами здійснюють «не місцеві». Підбурювачі, імовірно, вихідці з Росії, а серед залучених до протистояння є місцеві кримінальні лідери та бізнесмени.

Близько 13 години з боку Агробази до міста в’їхало 14 танків Збройних Сил України, однак пізніше 6 з них покинули місто, містяни також повідомляли про входження вранці до міста з боку аеропорту військової техніки, кількість якої невідома. Повідомлялося про захоплення сепаратистами однієї машини БМП-2 (За іншими даними БРДМ), на якій було встановлено прапор Донецької народної республіки. Після подій 9 травня керівництво антитерористичної операції ухвалило рішення про відведення з Маріуполя бійців Національної гвардії  з метою уникнення ескалації напруги у місті, зокрема через те, що 9 травня сепаратистів підтримала доволі значна кількість місцевих жителів, що вийшли «за ідею». Крім бійців Національної гвардії, Маріуполь покинув його міський голова Юрій Хотлубей та співробітники правоохоронних органів. Міська рада оголосила 10 травня днем жалоби за загиблими під час сутичок 9 травня. Департамент охорони здоров’я Донецької ОДА повідомив про загибель 9 та поранення 42 осіб. У Міністерстві оборони України повідомили про поранення 8 військовослужбовців.

Маріуполь лишався під контролем проросійських найманців до 13 червня. Протягом їхнього “керування” у місті процвітало мародерство та знищувалась інфраструктура міста, крім міського відділку міліції згоріли будівлі ПриватБанку та Маріупольської міської ради, яку бойовики підпалили вже після виведення Національної гвардії з міста. Також були пожежі на території військової частини, в міській прокуратурі.