Перший бій за Савур-Могилу

Савур-Могила – стратегічно важливий об’єкт в Донецькій області, в рамках літньої кампанії Антитерористичної операції на Сході України. Контроль висоти дає можливість відстеження прилеглої території радіусом 30-40 кілометрів та значної ділянки кордону України з Російською Федерацією.

Для оволодіння висотою українське командування Збройних сил України стягнуло підрозділи 79-ї окремої аеромобільної бригади та 3 полку спецпризначення. Протистояв їм, за даними керівників сепаратистів, звідний підрозділ батальйону «Восток».

Близько 7 ранку українські військові вийшли на позиції для атаки. О 8 годині почалась артилерійська підготовка. Колона техніки 79 окремої аеромобільної бригади (1 гаубична батарея і військовослужбовці з 2 батальйону) та 3-го полку спецпризначення висунулася до висоти, щоб закріпитися на ній. Об 11-00 колона була раптово атакована у чистому полі на підступах до монументу.

За чотири години запеклого збройного протистояння підрозділам ЗСУ не вдалось заволодіти висотою. У ході бою українською стороною було також використано два гелікоптера, які завдали кілька потужних ударів сепаратистам. За деякими даними, атака гелікоптерів значно пошкодила два танки Т-64БВ, які в цей день вперше з початку конфлікту були доставлені з Росії для посилення проросійських угрупувань.

Оскільки послідовні атаки на позиції проросійських найманців не дали результату, українські десантники змушенні були відійти в район КПП «Маринівка». У бою були поранені 23 військовослужбовців, 3 загинули.

Надалі командуванням Збройних сил України було вирішено обійти цей об’єкт з півночі, аби вивести сили на лінію Дяково-Зеленопілля-Должанський. Мета — перекрити кордон з Росією і припинити неконтрольований рух людей та військової техніки через нього.