Женевська зустріч Україна—ЄС—США—Росія

Чотиристоронні переговори щодо врегулювання збройного конфлікту між Росією та Україною за участі вищих дипломатичних представників України, ЄС, США та Росії відбулася в Женеві 17 квітня 2014. Делегації очолювали міністр закордонних справ України Андрій Дещиця, держсекретар США Джон Керрі, високий представник ЄС Кетрін Ештон та міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. На зустрічі після багатогодинних дискусій було досягнуто домовленостей про звільнення захоплених споруд в Україні та амністії протестувальників. США, Європейський Союз і Росія зобов’язалися підтримати Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ, яка відіграватиме провідну роль у сприянні українській владі та місцевим громадам в негайній реалізації заходів, спрямованих на деескалацію ситуації. Країни Заходу призупиняють запровадження додаткових економічних санкцій проти Росії, ввести які вони готувалися в разі провалу женевських переговорів.

Після того як у Слов’янську, Краматорську та Маріуполі відбулися зіткнення правоохоронців і військ з проросійськими активістами і російськими диверсантами, які незважаючи на стриманість української сторони, призвели до людських жертв, на міжнародній арені Росія опинилася в ізоляції. Провідні міжнародні інституції засудили дії Росії. Європейський Союз, США, Канада, Японія та Австралія ввели обмежені санкції.

Згідно із заявою, усі сторони зустрічі в Женеві 17 квітня 2014 — голови зовнішньополітичних відомств України, США, ЄС та Росії — зобов’язалися утриматися від будь-яких форм насильства, залякування або провокаційних дій. Учасники зустрічі рішуче засудили та відкинули всі прояви екстремізму, расизму та релігійної нетерпимості, включаючи прояви антисемітизму.
Як ідеться в заяві, всі незаконні озброєні формування мають бути роззброєнні; всі незаконно захоплені будівлі мають бути повернуті законним власникам; всі незаконно захоплені вулиці, площі та інші громадські місця в українських містах і містечках мають бути звільнені.
Усім учасникам протестів і тим, хто звільнить будівлі та інші громадські місця та добровільно складе зброю, буде гарантована амністія, за винятком тих, кого буде визнано винним у скоєнні тяжких злочинів.
Домовлено, що Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ буде відігравати провідну роль у сприянні українській владі та місцевим громадам у негайній реалізації цих заходів, спрямованих на деескалацію ситуації вже найближчими днями там, де це найбільш необхідно. США, ЄС та Росія зобов’язуються підтримати цю місію, в тому числі шляхом надання спостерігачів.

Держсекретар США Джон Керрі на спільній з високим представником ЄС Кетрін Ештон прес-конференції в Женеві заявив, що лише українці мають право визначати своє майбутнє.
Джон Керрі заявив, що незважаючи на заперечення Росії, США надали російському міністру переконливі докази російської причетності до загострення становища в східних областях України. Держсекретар США сказав, що Вашингтон вважає гідними поваги позиції українського уряду, який поводився з надзвичайною стриманістю і не застосував проти сепаратистів силу.
Джон Керрі попередив свого російського колегу, що Вашингтон очікує відведення російських військ від українського кордону. “Я дав зрозуміти міністру закордонних справ Сергію Лаврову, якщо ми не побачимо прогрес в реалізації домовленостей на вихідних, то в нас не буде вибору, окрім як запровадити додаткові санкції проти Росії”.